logo

انتخاب محل سایدبار

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد.
hello@youremail.com
+1234567890

Warning: A non-numeric value encountered in /home3/setarey1/public_html/wp-content/themes/startit/framework/modules/title/title-functions.php on line 446

اجتناب از خشک شدن دهان در هنگام غواصی اسکوبا

اجتناب از خشک شدن دهان در هنگام غواصی اسکوبا

بیشتر غواص ها خشکی دهان را تجربه کرده اند؛برای برخی عادی و برای همه ناخوشایند هست.بهترین روش برای اجتناب از این اثرا جانبی ناخواسته و نام مطلوب در غواصی اسکوبا چیست؟

scuba-diving-reef-e1476482719834

ابتلا به خشکی دهان در هنگام غواصی اساسا نتیجه تنفس هوای خشک و فشرده از طریق دهان است؛بخار آب که معمولا باعث مرطوب شدن هوای تنفسی ما می شود،در هنگام فشرده سازی هوا به درون سیلندر ها غواصی،حذف می شود.غواص های که با فول فیس ماسک غواصی می کنند خشکی دهان کمتر و با تاخیری را تجربه می کنند زیرا آنها می توانند هم از طریق بینی و هم دهان تنفس کنند،طبیعتا هوای درون فول فیس ماسک اندکی گرم تر اما با این وجود هنوز خشک و فشرده است.برخی غواص ها مدعی هستند که تنفس نایتروکس از خشک شدن دهان پیشگیری می کند،اما با این وجود باز گاز تنفسی خشک و سرد است.غواص های مدار بسته بزرگ ترین برتری رو دارند چونکه واکنش شیمیایی که دی اکسید کربن را از بازدم غواص حذف می کند،هوای تنفسی را گرم و مرطوب می کند.

چگونه از خشک شدن دهان در هنگام غواصی اسکوبا پیشگیری کنیم؟  در ادامه مطالعه کنید

سوای ویژگی،مشخصات و تمایزات میان تجهیزات غواصی،هیدراته بودن مطلوب بدن اولین ‌گام در پیشگیری از خشکی دهان در هنگام غواصی ست،که می تواند یک راه حل ساده برای اکثر غواص ها باشد،همچنانکه هیدراته بودن بدن یکی از بهترین عادت ها و شیوه ها در غواصی است.هنگامی که صحبت پیشگیری از خشکی دهان باشد چالش نه تنها هیدراته بودن مناسب در هنگامی غواصی بلکه در روز های پیش از غواصی هم می باشد.به عنوان یاد آوری،برای جایگزین کردن آب از دست رفته ناشی از اثرات تنفس گاز خشک و ایمرشن دیورسیس(افزایش ادرار ناشی از غوطه وری در آب)،نوشیدن مایعات فراوان و کافی لازم است.همچنین به منظور تقویت عملکرد متابولیسم که به تنظیم دمای کمک می کند،پیشگیری از DCS،خستگی و نارکوسیس،نوشیدن مایعات ضروری است‌.در روز های غواصی،در ابتدای روز با نوشیدن حداقل نیم لیتر آب خنک ۲ تا ۳ ساعت پیش از غواصی شروع کنید،و در تمام طول روز و در خلال فعالیت های غواصی این روند را با نوشیدن یک لیتر مایعات هر یک ساعت ادامه دهید.روش های دیگر کاهش دفع مایعات و کمک به پیشگیری از خشکی دهان،اجتناب از مصرف کافئین موجود در قهوه،کافئین و سودا،محدود کردن مصرف الکل و ماریجوانا،و اجتناب از سیگار کشیدن می باشند.

scuba_hydration_scubaguru

محبوب ترین و ساده ترین راه حل برای رهایی از خشکی دهان عبارتند از: 
مکیدن آبنبات،جویدن آدامس، مصرف میوه های تازه(مخصوصا مرکبات)بین دایو ها،نوشیدن مایعات در زیر آب و شستشوی دهان با آب و اسپری های دهان می باشند.برخی از جالب ترین درمان های خانگی شستشوی دهان با روغن نارگیل یا آب و فلفل مثل فلفل قرمز و مالیدن خمیر دندان نعنایی بر روی قطعه دهانی رگلاتور مرحله دوم می باشند. برخی غواص ها که بیشتر درگیر این موضوع هستند سیستم های افزایش مجدد رطوبت گاز تنفسی moisture replenishment system را ترجیح می دهند که به یک شلنگ و رگلاتور متصل و برای حفظ رطوبت گاز تنفسی طراحی شده.
داشتن یک تناسب اندام مناسب هم به غواص ها در حفظ یک الگوی تنفسی آرام و منظم که باعث کاهش در چرخه تنفسی دم و بازدم از طریق دهان می شود که منجر به کاهش از دست دادن مایعات و خشکی دهان می شود.

دلایل پزشکی برای خشکی دهان

خشکی دهان یا xerosomia اغلب یک عارضه جانبی ناشی از مصرف دارو ها یا آسیب به غدد بزاقی ناشی از بیماری یا درمان هایی مانند رادیو تراپی برای سرطان است.خشکی دهان عموما با بیماری دیابت مرتبط است که در جوامع غواصی رایج است.خشکی دهان همچنین مقدمه ای بر عفونت های باکتریایی، ویروسی و قارچی ست.اگر خشکی دهان ادامه داشته باشد پیگیری و معاینه توسط پزشک به منظور تشخیص و برطرف کردن دلایل می باشد، پیش از آنکه به وضعیت های دیگری مانند،خراب دندان،بیماری لثه،بد بو شدن دهان و نفس یا از دست دادن حس چشایی و اشتها ختم شود.راه حل ها در این موارد از خشکی دهان ممکن است بیشتر بر روی تحریک غدد بزاقی دهان متمرکز باشد.بزاق دهان به خنثی کردن اسید ها، محدود کردن رشد باکتری ها،بلعیدن و هضم غذا کمک می کند. استفاده از دستگاه های CPAP و ورزش با دهان باز نیز می تواند باعث خشکی دهان شود. بناربر این برای پیشگیری از خشکی دهان در هنگام ورزش،آگاهانه و ارادی تلاش کنید از بینی دم بگیرید و با دهان باز دم کنید.

با ما در کانال تلگرام

بدون دیدگاه

ارسال یک نظر

نظر
نام
ایمیل
وبسایت